Sędzia Trybunału Konstytucyjnego: „Śląsk był niemiecki”!

Opublikowano: 11.07.2021 r.

Autor: Barbara Neumann

Janusz Niemcewicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, powołując się na swoich dziadków, polskich "kulturträgerów", przyznaje że Śląsk był niemiecki.

Ze strony na stronę, link po linku, nawet już nie pamiętam czego szukałam.
Ale w archiwum „Dziennika Zachodniego” znalazłam notkę o promocji książki śp. Michała Smolorza „Śląsk wymyślony”.

A w niej wypowiedź Janusz Niemcewicza, sędziego Trybunału Konstytucyjnego, którą przytaczam w całości:

”Wprawdzie urodziłem się w Siemianowicach, ale moi dziadkowie przyjechali na Śląsk po I wojnie, żeby go polonizować. Byli nauczycielami. Zawsze mi się wydawało, że śląska krzywda jest wyolbrzymiana, więc dobrze, że Michał Smolorz to powiedział w swojej książce. Wiedza o Śląsku jest znikoma. W Warszawie pokutuje mit, że tu wciąż jest eldorado.”.

Wydawałoby się, że od prawnika należy wymagać, zarówno trzeźwego osądu rzeczywistości, jak i zdolności do refleksji, a nade wszystko logicznego formułowania tez. Ale chyba nie od polskiego prawnika.
Jeszcze raz sędzia polskiego Trybunału Konstytucyjnego?

Proszę bardzo:

„…moi dziadkowie przyjechali na Śląsk po I wojnie, żeby go polonizować. […] Zawsze mi się wydawało, że śląska krzywda jest wyolbrzymiana.”

Dobrze przynajmniej, że sędzia w swoim intelektualnym gapiostwie, zapewne nieświadomie, przyznał, że Śląsk był niemiecki. Inaczej nie byłoby potrzeby go polonizować, prawda?

„Śląsk nie był polski”. Niemal jak orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane posty

Jak Zbyszek Gojny walczy z niemieckim kapitałemMędrca Gojnego recepta na sukces.
Jak Walmart walczy z „rasizmem”Walmart rasistowskimi kryteriami doboru modeli do katalogu walczy z "rasizmem" w Ameryce.
Gwardia Bidena zadepce go. Na śmierć!Joe Biden i towarzysze w budowie lepszej, socjalistycznej przyszłości, uruchomili siły, które zniosą także ich. O tym, że nie otwiera się puszki (...)